середа, 15 січня 2025 р.

Нові книги, на які варто звернути увагу

 

Радісна подія для нас і наших користувачів. У відділ абонемента надійшли нові видання, які підготовлені за сприяння Українського інституту книги, та призначені для поповнення бібліотечних фондів.

Розпочинаємо знайомство з новими надходженнями з творів сучасних українських авторів.

Береза, Роман. Билиці Карпатського краю  : для дітей від 15 до 18 років / Р. Береза ; Укр. ін-т книги. - Львів : Л-ра та мистец., 2024. - 222, [2] с.

Карпатський край, що віддавна вважався оазою переказів, легенд і билиць, постає у книзі як мальовничий куточок України, в якому досі живуть люди, наділені неймовірними можливостями, красою, силою і мужністю.
           Захопливі історії кохання, звитяги за щастя, містичні таємниці та несподівані відкриття, боротьба з підступністю і злом, яку ведуть персонажі оповідей, нерідко отримують неочікувану розв’язку.

Познайомившись з героями билиць, поринувши в колорит їхнього життя і побуту, посмакувавши багатством мови, кожен читач матиме непересічну нагоду переконатися в тому, яка барвиста, неповторна і незнищенна культура українського народу.

Гуменюк, Надія Павлівна. "Твоя навіки... " : [роман] / Н. Гуменюк ; худож.-оформлювач К. С. Дацюк ; Укр. ін-т книги. - Харків : Фоліо, 2024. - 317, [3] с. ; 22 см. - (Великий роман) (Книжки війни).

Самі небеса благословили їхнє кохання – Ліда Кушнірук і Михайло Чигрин змалечку були разом: у рідному селі, в Луцькій українській гімназії, у мріях і навіть у тюрмі, до якої їх запроторювали за український патріотизм. У в’язниці їх розділяла кам’яна стіна старовинного монастиря. Та ще страшнішою стала залізна завіса, по два боки якої вони опинилися. Ліду відправили до одного з таборів ГУЛАГу. Михайлова дорога пролягла через країни Європи аж до Австралії. Він часто опинявся на межі життя і смерті, та куди б не закинула його доля, зберігав подарований Лідою на прощання золотий перстеник і її листи, що стали його оберегом. Вони в цій книжці – як свідчення високої вірності своєму коханню і своїй Вітчизні.

Дереш, Любко. Погляд Медузи. Маленька книга пітьми  : [роман] / Л. Дереш ; Укр. ін-т книги. - Львів : Вид-во Анетти Антоненко, 2024. - 192, [4] с.

У грецьких міфах Медуза – невинна жертва насильства, яку боги перетворили на чудовисько й заслали на край світу. Кожен, хто бачив її, одразу ж від жаху перетворювався на камінь. Однак можна залишатися живим зовні, але заціпеніти всередині. Роман Любка Дереша «Погляд Медузи» – це багатоголоса історія про травму війни, від якої камʼяніють розум і серце, і про мандрівку до віддалених берегів несвідомого, де живе та зранена частина нас, яку ми самі вигнали поза очі.

        Осінь 2022-го, Україна в блекауті. Темрява, сирени й обстріли з боку Росії. І дзвінок із поганими новинами про Славка, який від літа на фронті. Дзвінок, що змінить життя усіх Славкових друзів, відкриваючи крок за кроком приховані почуття, зіштовхуючи кожного із пітьмою всередині: страхом, болем, провиною, відчуженістю. «Погляд Медузи» – багатовимірний «роман зі свідомістю» про пошуки світла у час, коли його єдиним джерелом залишаємось ми самі.

Кононенко, Євгенія. Нескінчені розмови : [есе] / Є. Кононенко ; Укр. ін-т книги. - Львів : Вид-во Анетти Антоненко, 2024. - 149, [3] с. : вкл. арк., іл.

Ідея цієї книжки народилася у авторки, після прочитання «Приватної книгозбірні» Борхеса, де висловлені думки великого мислителя про найславетніші літературні шедеври. Це видання така ж маленька бібліотека, що стала келією для письменниці, яка перечитує знакові книжки і пише про них, як про своє життя біженки у Франції. І свою культурну ідентичність. І культуру як нескінчену розмову, яка уривається, проектуючи на сучасні реалії рядки поезії Лесі Українки, коли від одного слова розкрилася в душі труна: «Мої друзі не витримують напруги діалогу, і протягом другого року війни я потрапляю у простір тих розмов, коли співрозмовник перебиває, уриває фразу, якщо в ній посягають на його світогляд. У просторі небажання йти до кінця. У просторі героїчної омани й боягузтва. У просторі бажання ідеалізувати своїх і демонізувати всіх без винятку чужих». Видання містить ілюстрації знакових літературних місць, які відкрила для себе авторка.

Корній, Дара. Чарівний звірослов українського міфу. Птахи / Д. Корній ; іл. С. Мудрої ; Укр. ін-т книги. - Харків : Віват, 2024. - 429, [3] с. : іл., кол. іл. ; 24 см. - (Оберіг).

Чарівна книжка – провідниця у світ птахів, реальних і витворених багатою уявою праукраїнців. Пернаті в’ють гнізда на липі біля хати й на горищі багатоповерхівки, у садках і парках, але передусім у казках, легендах, притчах, колядках, щедрівках і колискових. Вони можуть легко дістатися Ирію й відімкнути його ключами, постають творцями-деміургами та провісниками волі богів. Ці птахи пророкують долю цілих народів або ж просто через слова колискових і забавлянок допомагають мамі заспокоїти немовля.
          Зі сторінок книжки до вас прилине вогняний першоптах, якого праукраїнці називали Сокіл-Рід і вважали Творцем Усесвіту. Ви завітаєте в Райський сад помилуєтеся птахами-дівами, його мешканками...
          Гортаючи книжку, перед вами постане величезний і цікавий шар культурної спадщини давніх українців, химерний звірослов, що його дослідила й опрацювала Дара Корній.

Лис, Володимир Савович. Чорнокнижник і дзвонар  : [роман] / В. С. Лис ; худож.-оформлювач К. Дацюк ; Укр. ін-т книги. - Харків : Фоліо, 2024. - 446, [2] с. ; 22 см. - (Великий роман).

Змальовуючи події XIV ст., роман «Чорнокнижник і дзвонар» занурює в атмосферу української минувшини, де нашим співвітчизникам доводиться долати війну, чуму та інші лиха, але водночас апелює до сучасних подій і реалій. Спостерігаючи за карколомними перипетіями життя його героїв – історичних осіб і вигаданих персонажів, читачі мають змогу поміркувати над вічними цінностями, актуальними й у сьогоденні. Автор ставить своїх героїв перед складними дилемами, змушуючи й нас замислитися над проблемою морального вибору та її наслідків і тим, що ж насправді є вирішальним у долі людини – Боже провидіння, збіг обставин, чиїсь дії чи її власні вчинки.

Лотоцька, Єва. Жінка роду мого : роман засновано на іст. і біограф. подіях / Є. Лотоцька ; Укр. ін-т книги. - Брустури : Дискурсус, 2024. - 281, [4] с.

Студентка Дарина Гаєвська досліджує власний родовід, розглядаючи старі фото й слухаючи історії про життя прабабці Ганни.

Це роман – сага про життя чотирьох поколінь на тлі історичних подій в Україні, що охоплюють 1928–2023 роки. Наша історія рухається по спіралі: ті ж вороги, що відібрали юність і свободу Ганни століття тому, розпочали широкомасштабну війну тепер, коли Дарина насолоджується студентськими роками. Зрештою, навіть відносно спокійне життя Дарининих бабусі й мами лише напозір благодатне, бо бути українцями під совєтською окупацією непросто, часом небезпечно.

Оберіг роду – сорочка, яку Ганна вишила в ГУЛАГу, – це символ мрії про волю і повернення додому.

Процюк, Степан Васильович. Пан. Роман про Євгена Чикаленка  / С. В. Процюк ; Укр. ін-т книги. - Брустури : Дискурсус, 2024. - 299, [4] с.

«Легко любити Україну до глибини душі. А ви полюбіть її до глибини власної кишені», – ці слова Євгена Чикаленка стали чи не найцитованішими в час російсько-української війни, спонукаючи громадян до жертовності й водночас засвідчуючи повагу сучасних українців до цієї неординарної постаті в нашій історії.

 Хто ж він – цей сподвижник, чия діяльність і через століття відгукується вдячністю в серцях земляків? Про це й розмірковує у своєму новому романі автор, прагнучи не лише занурити читачів у багатогранний світ свого героя, а й показати передусім людину – Євгена Чикаленка.